Čvc 21, 2014 - Jazyk    9 Comments

Sedláci vs. farmáři

 

V poslední době dochází v mnoha oblastech ke zmatení pojmů a není tomu jinak ani v případě zemědělství. Pozastavím se vždycky nad tím, když slyším pojem “farmář” v souvislosti s českou kotlinou. Jak to tedy je a jak to vidím já ?

Už pocitově je slovo “farmář” pro označení majitele zemědělské usedlosti v Čechách zcela cizí. Pro jistotu jsem si našel několik zdrojů a potvrdily se mi mé chabé znalosti – farmář je pojem pro majitele nebo nájemce větší zemědělské usedlosti v anglosaských zemích. V českém jazyce slovo farma evokuje velkochov nebo velkou zemědělskou firmu jednostranně zaměřenou na jedno zvíře nebo plodinu. Tedy v současnosti se logicky jedná o firmu, která se věnuje intenzivnímu zemědělství, které produkuje především množství a objem.

article-2513288-19A20D3800000578-587_634x381Typická farma – farma s chovem stříbrných lišek.

Sedlák je už po staletí český pojem pro člověka, vlastnícího malou až střední zemědělskou usedlost, která patří většinou po mnoho generací jeho rodině. Majitelům velkých usedlostí s velkou produkcí se v češtině tradičně říká velkostatkář. Sedlák produkuje logicky co nejkvalitnější potraviny, protože jich část sám a jeho rodina spotřebovává. A proto je to právě sedlák, který je nositelem tradic, kvality a poctivosti.

Selma_sedlak_cedule_premiera_27_1_1878
Antonín Dvořák by neskákal radostí, kdybychom šli na operu “Šelma farmář”

vsichni-dobri-rodaci-foto-archiv-tv-barrandov
Film “Všichni dobří rodáci” není o farmářích, ale o sedlácích

Nemáme u nás žádné “farmářské dvory” nebo “farmářské statky” nedopadáme občas “jak farmáři u Chlumce”. Od slova “sedlák” je také odvozeno slovo “selský”. A tak nemáme slavnost “farmářská jízda”, neexistuje pojem “farmářský vůz”, neobdivujeme se vybavení interiéru ve stylu “farmářská jizba” a Jan Sladký Kozina nevedl “farmářské povstání “. Prostě v češtině je slovo “farmář” vyhrazeno pro označení anglosaských zemědělců. Dokonce ani v sousedních zemích neexistuje třeba “bavorská farmářka”. Proč Němci jsou schopni si uchránit své krásné slovo “Bauer” a my své “sedlák” nikoliv? Je to obecná snaha být “světový” neboli z holého zadku udělat alespoň slovem zlatý šperk. Svědčí to jen o malosti lidí, kteří se snaží si tak hojit své komplexy.

Proč tedy dnes máme “farmářské trhy” nebo “rodinné farmy”. Musím upřímně říci, že stejně jako babišovo “farmářské kuře” z Vodňan mne i ti ostatní “farmáři” spíše odpuzují, protože si vždy podvědomě představím na “rodinné kozí farmě” velké haly s tisíci koz, které jsou dojeny a krmeny automaty, řízenými počítačem a jejichž mléko je zpracováváno ve velkomlékárně průmyslovým způsobem. U toho “farmářského kuřete” mi to sedí, ale proč dělat z našich poctivých sedláků “farmáře” ?

Já tedy raději budu kupovat selské mléko a selský jogurt a budu jezdit na statek, kde mi sedlák prodá maso ze zabíjačky. Věci z farem si zásadně nekupuji a o farmářské potraviny zájem nemám.

Zdar a sílu

10424 lidí celkem si to přečetlo. 4 lidí si to dnes přečetlo.


9 Comments

 • Máš pravdu, Pavle, ale my dva to nezměníme. To by museli chtít všichni
  nebo alespoň většina z nás. Uvidíš bude nás jen hrstka, pokud se někdo vůbec přidá.
  Zdravím
  Ilona a smečka

   
 • U nás se řiká farma objektu bejvalýho JZD.
  Ale řiká se mu tak už co pamatuju, ještě za komančů se tomu řikalo farma, ačkoli to oficiálně bylo JZD Rudá záře….

   
 • Ahoj mudrlante, máš pravdu ani u nás se nikdy neříkalo ” farmář “,
  sedlák, statkář ale jinak si nepamatuju .
  Mirek

   
 • Ahoj,
  víceméně s Tebou souhlasím. Leč bránit se neustálému pojmenovávání: “Vy máte farmu?!” je často dost náročné a vysilující. Osobně si pod pojmem “farma” představím velké lány, louky..velkochov (nemusí být zrovna v halách). Zkrátka někoho, kdo hospodaří na desítkách a stovkách hektarů.
  Pocitově mi připadá, že pod pojmem “sedlák” si mnoho lidí představí spíš nuzného chudého člověka, který dře od rána do večera, ale nic moc nemá a je menší než “pan statkář”. Mě vyhovuje nejvíc “hospodář”. Takže lidem říkám, že nemáme žádnou farmu, ale malé rodinné hospodářství. Nemáme totiž 1000 ani 100 koz, ale 10koz, a nechováme 100ks skotu, ale 2jalovičky..atd.
  Samotnou by mne zajímalo, kdo přišel s pojmem “farmářské trhy” atp. Možná je to i o tom, že nelze vejce od svých slepic prodávat jako “domácí vejce”, stejně jako nelze vlastní sýr ani cokoliv jiného pojmenovat jako “domácí”. A tak se vymýšlí různé blbosti:-/

   
 • máme u nás ve vsi bývalé JZD, teď je to farma. Nikdo tomu jinak neřekne. Sedlák to jistě není, to by to zařízení muselo patřit jednomu člověkovi. No a sedlákovi, který nabízí svoje produkty i na internetu, dovezli plný náklaďák mrkve z Rakouska….

   
  • To, že někteří lidé podlehli pologramotům, kteří svého času začali zavádět pojem “farmář” ve zcela jiném smyslu, přece není důvodem abychom v tom pokračovali. Když k nám přijedou návštěvníci třeba z Německa nebo Rakouska, tak se jen smějí, jak někteří jsou fascinováni slovem “farma” a vše s tímto označením si kupují. “Farma” ale má stále stejný význam, tedy buďto statek v anglosaských zemích nebo velkoproducent v našich krajích.
   A to, že mezi sedláky jsou také nepoctivci, není nic překvapivého. Jsou to lidé, jako zbytek populace. To ovšem na věci nic nemění.

    
 • Bude to způsobeno hlavně tím, že tady 40 let sedláci a statkáři žádní nebyli, jenom zemědělci, rolníci nebo jezeďáci, takže se používání těch slov úplně vytratilo, byla vnímána negativně a toto vnímání si lidé vychovaní za komunismu přenesli do nové doby, což vedlo k rozšíření slova farmář, nezatíženého hanlivým kulackým přídechem. Ty škody, co komunisté na národu napáchali, se táhnou všemi obory lidských činností.

   
  • V tom, že komouši napáchali škody. Nicméně třeba byli i ve východním Německu a tam se opět objevili sedláci (Bauer) a selské statky (Bauernhof). Takže tak úplně to s těmi komunisty souviset nebude. Spíše s pologramotností a snaho působit něčím víc, než jsem u českých lidí.

    
 • Clanek je skvely, zivelne s nim souhlasim. Kdyz jsem si jednou, pri navsteve vlasti, pustila u rodicu televizi, ve zpravach mne hlasatel uplne posadil vetou: “Nasi lidri respondovali…” Opravdu!? Kde se vzali, tu se vzali lidri a respondovani – nejspis asi nejaky cesky novinar, pysny na znalost nekolika anglickych vyrazu, chtel puvodne pridat sve zprave na svetovosti a jeho pokus se ujal. Premitala jsem vsak, jestli babicka ve Zlamane Lhote muze tomuto druhu zpravodajstvi rozumet…

   

Chcete něco dodat nebo mne poslat ke všem čertům ? Tady je prostor pro komentář !

Translate »